Ungdomsskak

Skaktræf for juniorer lørdag d. 10. september

Lørdag lagde Skive Skakklub lokaler til 9. Hovedkreds’ juniortræf. Juniortræffet var arrangeret af hovedkredsen, hvor der var lagt vægt på skaktræning og det sociale samvær blandt hovedkredsens juniorer. Der var juniorer fra Kjellerup, Viborg, Skive og Lemvig.

Juniorer med over 1500 i rating havde træning med GM Allan Stig Rasmussen. Allan Stig havde lagt et godt program om kvalitetsofringer og redundans for de fem unge, der valgte at deltage. Det blev et godt indspark til de unge, som kom derfra med nyttig viden og en masse at tænke over.

Morten Sørensen stod i spidsen for en hurtigskak-turnering for juniorerne med under 1500 i rating. Under turneringen var der et afbræk, hvor Claus Rossen underviste juniorerne i åbninger og kom med tips og tricks, som de kunne bruge i de resterende kampe.

Efter frokost skulle der ilt til hjernen, og børnene blev sendt afsted på skakløb. De var inddelt i grupper, så de var i gruppe med børn fra de andre skakklubber. Børnene tog løbet i stiv arm, og alle nåede omkring de 16 poster med skakopgaver og arbejdede godt sammen om opgaverne.

Hurtigskak-turneringen blev spillet færdig efter løbet og vinderne blev Emma Nielsen (Skive) og Marcel Roman Zygmanski (Kjellerup) på en delt førsteplads med 4,5 point ud af 5.

Præmierne til arrangementet var sponsoreret af Kvickly i Skive.

Alt i alt var det en herlig dag for hovedkredsens juniorer med skakken i centrum. Nu venter en spændende skak-sæson med flere gode turneringer for de unge mennesker.

Træning med GM Allan Stig Rasmussen for de unge over 1500 i rating
Claus Rossen giver åbningstips og tricks
Esben Brunsgaard og Emma Nielsen i aktion til hurtigturneringen
Der bliver samarbejdet om opgaverne i skakløbet.